Masáže Plzeň

Barbora Mádrová

Masáže Plzeň

Automasáž

automasáž nebo domácí masáž od člena rodiny je velmi přínosná terapie. Můžeme ji provést kdykoliv a skoro kdekoliv. V práci, doma, v autě, posteli, při teplé sprše, u televize... Zařazujeme ji při pocitech strnulosti, bolesti, únavy svalů, po výkonu nebo i před výkonem na zahřátí a nastartování svalů. Prostě vždy, když cítíme prospěšnost.

Důležité je vnímat své tělo. Když budeme poslouchat signály, které k nám vysílá, tak mu včas dopřejeme potřebnou úlevu a nebudeme jej přetěžovat. I drobná upozornění, jako je např. hledání jiné pozice, poposedání, protahování se nebo i horší soustředění jsou informace, kterými s námi naše tělo komunikuje. Musíme se jen naučit jeho řeč. A poté ho vyslyšet. Někdy se stačí protáhnout, projít nebo změnit pozici. Jindy cítíme, že to nestačí a potřebovali bychom větší úlevu. Tu nám může dopřát automasáž a laická domácí masáž.

Vždy je ale zapotřebí dodržovat určité náležitosti, aby nebyl efekt spíše opačný. Svaly mají svůj začátek, střed a konec. Musíme mít na paměti, že masáží přivedeme prokrvení do masírované oblasti. Tím se urychlí odplavování a vstřebávání odpadních látek ze svalu. Dočasné mírné naplnění a zvětšení svalu i okolní tkáně je projevem prokrvení oblasti. Střed svalu, masitá část, má největší schopnost vstřebat prokrvení a nechat čistit snopce svalu a dopřát jim tak úlevu odplavením nahromaděných odpadních látek. Začátek a konec svalu je dle jeho zaměření tvořen šlachou a úpony s různou velikostí a délkou. Jsou houževnaté a vazovité stejně jako fascie. Díky jejich poloze uložení při jejich překrvení bez prokrvení středu svalu může dojít k útlaku nervů procházejících v jejich okolí. Pro citlivé osoby to může krátkodobě znamenat zhoršení stavu. Do doby než se překrvení vrátí do normálu. Doba prokrvení oblasti je závislá na intenzitě masáže je od několika hodin až po dny. V tomto stavu jsme velmi náchylní k ofouknutí, spánkovým ztuhlostem a stažením v krajních polohách v pohybu. Problém nastává, když místo úlevy po masáži stavíme tělo do úlevových pozic. Po té se tvoří i nové řetězce ztuhlých svalů a blokace. V ten moment raději volejte svého maséra o akutní odbornou masáž. Jde ještě ledacos zachránit.

Proto správnou automasáž provádíme pokud možno po celé délce svalu s největší intenzitou ve středu svalu. Musíme mít na mysli, že sám sobě se všude nedostaneme tak, jako druhá osoba a nejsme schopni si vše udělat tak, jak bychom rádi. Proto volíme na automasáž vhodné polohy a správné pořadí, kdy dbáme, aby daná oblast byla v uvolněné pozici. Na vhodné pozice se zeptejte svého maséra, fyzioterapeuta.

Automasáž Vás můžu naučit. Nabízím minikurz domácí masáže. Stačí si rezervovat termín níže nebo zavolat.

automasáž zpět
Rezervujte si svůj čas

© Všechna práva vyhrazena, Barbora Mádrová 2023

Webdesign