Masáže Plzeň

Barbora Mádrová

Masáže Plzeň

Vyhřezlá ploténka

Co vlastně meziobratlová ploténka je? Pružná elastická destička spojující obratle. Tento spoj změkčuje a odpružuje pohyb, nárazy a tlaky mezi obratli. Každý náš krok, skok, předklon, zvedání břemen aj., klade na tyto destičky tlak, který pružná ploténka tlumí a rozkládá sílu do svého okolí. Zdravá silná ploténka má chrupavčitý prstenec, ten pomáhá držet tvar. Uvnitř prstence je rosolovité jádro, míra pružnosti je závislá na množství tekutiny v podobě želé zde uložené. Tedy čím, je ploténka objemnější, tím lépe tlumí.

Špatné stereotypy pohybu den za dnem oplošťují ploténku. Nejčastěji dochází ke zúžení v podobě klínu. V místě zúžení a náporu nejprve dojde k vyklenutí, kdy dochází k útlakům okolí. Pokud útlak směřuje k míše, můžeme cítit bolest, zhoršenou citlivost, brnění, ovlivňuje to náš rozsah pohybu. Tělo nás krátkodobě nechce nechat udělat ani pohyb nebo jen velmi zpomaleně. Vazivová část ploténky je oslabená, ale tekutina drží uvnitř.

Pokud je na oslabenou ploténku dále nakládán tlak ze špatných pohybů a návyků, může dojít až k protržení prstence. Tekutina se vylije. Jednak dojde k vyprázdnění polštářku, navíc vylití zůstává v blízkém okolí. Hodně záleží na směru. Pokud se tato tekutina přesune do oblasti nervů, dráždí a utlačuje nervy, do jejího alespoň částečného vstřebání. Bolest vyzařuje po trase zasažených nervů. Dochází až k znehybnění a nutnosti zaujmout úlevovou pozici. V nejzávažnějších případech zasáhne vylití ploténky míchu. Útlak může pak způsobit např. až ochrnutí končetin nebo neovladatelnost vylučování aj.

Jak výhřez ploténky řešit? Pokud se dokážeme včas zastavit a zamyslet v době, kdy je ploténka pouze oslabená, jsme na dobré cestě k nápravě. Léčba vyhřezlé ploténky bez operace je vždy lepší. Když už ovšem ploténka vyhřezne, je vše složitější. V nejhorším scénáři dojde na operaci i se všemi riziky, co se k ní vážou. Ať u oslabení disku, nebo u výhřezu ploténky, je nejdůležitější vhodné cvičení. Vhodné zdůrazním. Jedná se vždy o cvičení, které pracuje se svalovým korzetem kolem páteře. Je zapotřebí aktivovat a posílit skupinu svalů, které nás drží vzpřímeně a dělají nás vyššími. Vše chce ale čas. Počítejte, že při správném cvičení se tekutina vstřebává velmi pozvolna. Přibližně 1 mm za měsíc.

V celém období, kdy Vás trápí ploténky, ochází k doprovodnému tuhnutí okolní svalové tkáně. Při útlaku ploténky s doprovodem ztuhlých svalu se síly sčítají až násobí. Už tak oslabená ploténka nemá kam s lehkostí přenášet nárazy z pohybu. Proto je vhodné cvičení doplnit o uvolňovací techniky, jako je masáž přizpůsobená diagnóze, měkké techniky např. míčkování, terapie teplem aj. Uvolněné svaly pak lépe reagují na protažení a posílení.

Ráda Vám pomohu odbornou masáží při vyhřezlé ploténce. Rezervujte si termín níže nebo zavolejte.

vyhřezlá ploténka zpět
Rezervujte si svůj čas

© Všechna práva vyhrazena, Barbora Mádrová 2023

Webdesign